محو کردن جای بخیه

معجزه‌ای به نام محو کردن جای بخیه

بر جای ماندن بخیه روی پوست یکی از نگرانی‌های مشترک همه متقاضیان اعمال زیبایی است. شاید شما هم تاکنون با افرادی مواجه شده‌اید که بینی‌شان با جراحی فرم خیلی خوبی پیدا کرده اما وقتی از نزدیک به آن‌ها نگاه می‌کنید، جای بخیه زیر پره‌های بینی‌شان کاملا مشخص است و به اصطلاح توی ذوق می‌زند. به هر حال با ایجاد هر زخم یا برش عمیق روی پوست جای آن تا حدودی باقی می‌ماند اما امروزه راهکارهایی معرفی شده‌اند که با کمک آن‌ها می‌توان جای زخم و بخیه را به حداقل رساند. دو نفر از بهترین متخصصان پوست ایران در این مورد توضیحاتی را به شما ارائه می‌دهند. با ما همراه باشید.

انتظار معجزه نداشته باشید

امروزه روش‌های مختلفی برای بهبود ظاهر جوشگاه وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها در کلینیک‌های پوست و با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. فقط برای ترمیم اسکارهای شدید مثل سوختگی‌های وسیع نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان است. روش‌های جدید تغییراتی در طول، پهنا یا جهت جوشگاه ایجاد می‌کنند یا جوش‌های فرورفته را بالا می‌آورند و انواع برجسته را مسطح می‌کنند اما هیچ‌گاه جوشگاه را کاملا از بین نمی‌برندو هیچ روش جادویی وجود ندارد که پوست را به وضعیت اولیه بازگرداند. علاوه بر این، روش‌های اصلاح جراحی خود می‌تواند آثاری در پوست بر جای بگذارد که البته بهتر از جوشگاه اولیه است. همچنین باید به یاد داشته باشید که رنگ جوشگاه را نمی‌توان تغییر داد، اگر چه با گذشت زمان کمرنگ‌تر می‌شود.

 

محو کردن بخیه

محو کردن بخیه

اصلاح جوش با جراحی

برداشتن جوشگاه با جراحی مناسب‌ترین روش برای جوشگاه‌های پهن یا طویل است. در این روش جوشگاه‌های پهن را می‌توان برداشت و دوباره بخیه کرد، به نحوی که خط جوشگاه باریک‌تر شود. در مورد اسکارهای طویل نیز جراحان پوست از برش‌های نامنظم استفاده می‌کنند تا خط جوشگاه را کوتاه‌تر نشان دهند. گاهی اوقات با جراحی می‌توان جهت یک اسکار را طوری تغییر داد که تمام یا قسمتی از آن در مسیر خطوط طبیعی پوست قرار گیرد و کمتر به چشم بیاید. با همین روش می‌توان جوشگاه‌ها را به مناطقی که کمتر به چشم می‌آیند، به عنوان مثال لا به لای خط رویش مو یا خط محل تلاقی بینی و گونه‌ها منتقل کرد تا دیده نشوند.

پوستتان را بسایید

سایش پوست (درم ابریژن) روش مناسبی برای کم رنگ کردن جوشگاه‌های ظریف است. در این روش از یک ابزار مثل برس که به سرعت می‌چرخد یا لیزر برای برداشتن لایه‌های سطحی پوست استفاده می‌شود. در واقع روش‌های مختلفی برای سایش پوست وجود دارد اما نتایج آن‌ها تفاوت زیادی با هم ندارد. دست ماهر یک متخصص پوست می‌تواند این ماشین را هدایت کند و به کار بردن آن در جهت‌های صحیح پوست، جوشگاه‌ها را از بین ببرد. معمولا توصیه می‌شود سایش پوست روی تمام صورت یا گونه انجام شود زیرا انجام آن تنها در یک ناحیه کوچک از پوست، باعث تمایز آن نقطه از سایر مناطق می‌شود.

اگر جوشگاه اولیه سطحی باشد، یک بار سایش کافی است اما در مواردی که ضایعات عمیق و وسیع هستند، لازم است این عمل چندین بار تکرار شود. سایش پوست بیش‌ترین تاثیر درمانی را در پوست صورت دارد و در نواحی دیگر بدن احتمال کندی ترمیم، بر جای ماندن قرمزی یا حتی جوشگاه بعد از عمل بیش‌تر است. برخی پزشکان برای کاهش درد سایش، تمام سطح پوست را با یخ سرد می‌کنند و برخی دیگر بی‌حس کننده‌های موضعی یا انواع داروهای مسکن را به کار می‌بندند. بیماران معمولا ۲ تا ۳ هفته پس از عمل و گاهی حتی پس از یک هفته می‌توانند به روال عادی خود برگردند.

بهبود اسکار فرورفته با تزریق

تزریق فیلر مانند ژل استاندارد یا چربی خود فرد به داخل جوشگاه، فرورفتگی‌های آن را پر کده و هم سطح پوست اطراف می‌کند. مقدار ماده تزریق شده به اندازه و سفتی اسکار بستگی دارد. بهبود با این روش به سرعت انجام می‌گیرد اما اغلب نتایج به صورت دائمی باقی نمی‌ماند. تزریق کورتیکوستروئیدها نیز در نرم کردن جوشگاه‌های سفت، کاملا موثر است و باعث کوچک و مسطح شدن آن‌ها می‌شود.

حتما بخوانید: علل بروز پرخاشگری و راه‌های مقابله با آن

پیوند پوست چگونه انجام می‌شود؟

در این روش به کمک یک وسیله ظریف و مدور، پوست از قسمت جوشگاه برداشته می‌شود و پوست سالم جایگزین آن شده، سپس محل پانسمان می‌شود. ۵ تا ۷ روز پس از عمل نیز ضایعه جوش می‌خورد. البته در محل پیوند نیز جوشگاهی باقی می‌ماند که از جوشگاه قبلی کمتر مشخص است. منجمد کردن لایه‌های فوقانی پوست نیز گاهی حجم جوشگاه را کاهش می‌دهد. این روش به طور عمپه در درمان جوشگاه‌های برجسته شانه و پشت، ناشی از جوش غرور جوانی کاربرد دارد.

لایه برداری مناسب چه افرادی است؟

در این روش به کمک یک ماده شیمیایی لایه سطحی پوست برداشته می‌شود تا صاف‌تر به نظر برسد و یکنواخت شود. لایه برداری بیش‌تر در پوست صورت استفاده می‌شود و در جوشگاه‌های سطحی مفیدتر است. همچنین در درمان جوشگاه‌های فرو رفته آکنه و جوشگاه آبله مرغان نتایج خوبی به همراه دارد. در درمان آسیب دیدگی‌های پوستی ناشی از نور آفتاب و تغییرات رنگی پوست نیز اغلب از لایه برداری شیمیایی استفاده می‌شود.

کدام لیزر مناسب‌تر است؟

لیزرهای مختلفی در درمان جوشگاه به کار می‌رود و بر اساس نوع جوشگاه باید دستگاه لیزر مناسب انتخاب شود. باید توجه داشت درمان با لیزر معمولا کامل نیست و امکان بازگرداندن پوست محل جوشگاه به حالت اولیه وجود ندارد. لیزرهای معمول برای درمان اسکار شامل لیزرهای PDL، Fractional or conventional Co2 هستند.

بخیه بیش‌تر، جای عمل کم‌تر

نواحی گردن، سینه، پشت و قسمت ابتدایی اندام فوقانی بیش‌ترین احتمال ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید را دارند. افرادی که در خانواده‌شان کلوئید دارند، بیش‌تر دچار گوشت اضافه پس از جراحی می‌شوند. برای کاهش احتمال باقی ماندن جای زخم، جراحی باید به درستی و با دقت انجام شود. همچنین برش باید در جهت خط‌های پوستی صورت گیرد تا فشار روی زخم کم‌تر شود.

 

محو کردن بخیه

محو کردن بخیه

شاید گمان کنید هر چه تعداد بخیه‌ها بیش‌تر باشد احتمال باقی ماندن جای آن افزایش می‌یابد اما این موضوع صحت ندارد و در واقع به صورت عکس است. بدین معنی که هر چه تعداد بخیه‌ها بیش‌تر باشد، فشار روی زخم کم‌تر می‌شود و زخم یکنواخت‌تر پخش می‌شود، در نتیجه احتمال جا ماندن اثر زخم روی پوست کم‌تر می‌شود.

اگر جای زخمتان قرمز مانده

استفاده از کرم‌های ترمیم کننده زخم و همچنین جلوگیری از ایجاد عفونت و باز شدن زخم می‌تواند احتمال ایجاد گوشت اضافه را کاهش دهد. مصرف این کرم‌ها باید در هفته دوم به محض کشیده شدن بخیه‌ها شروع شود و بین چهار تا شش هفته ادامه یابد. توجه داشته باشید که اگر قرمزی جای جراحی بیش‌تر از چند هفته باقی بماند، باید حتما به پزشک مراجعه شود تا از ایجاد برجستگی و گوشت اضافه جلوگیری کرد.

روغن نارگیل و ماساژ فایده‌ای ندارد

استفاده از روغن‌های نارگیل و از این قبیل، تاثیری در جلوگیری از ایجاد گوشت اضافه ندارد. در این زمینه استروئیدها، پمادهای کورتونی و لیزر PDL بیش‌ترین تاثیر را دارند. در مواردی هم که گوشت اضافه ایجاد می‌شود، می‌توان از آمپول‌های کورتون، داروهای شیمی درمانی و … داخل ضایعه استفاده کرد. ماساژ زخم نیز در محو شدن گوشت اضافه تاثیری ندارد. علاوه بر این، چسب‌های مخصوصی وجود دارد که برای ترمیم بهتر و جلوگیری از ایجاد گوشت اضافه به کار می‌روند؛ به خصوص اگر قرمزی جای اسکار مدت طولانی باقی بماند. البته این چسب‌ها بهتر است توسط پزشک تجویز شوند.

منبع: برترین‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *