شبکه اجتماعی ورو

شبکه اجتماعی ورو ، رقیب جدید اینستاگرام

ورو (Vero) اپلیکیشنی است که اخیرا بر سر زبان‌ها افتاده با سرمایه‌گذاری لبنانی و توسعه‌دهندگانی از کشور روسیه، شبکه اجتماعی ورو که در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد اما اخیرا با محبوبیتی روبه‌رو شده است و کاربران بیشتری به سمت این شبکه اجتماعی مهاجرت کرده‌اند.

دو ویژگی این شبکه اجتماعی نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی این است که تبلیغات در شبکه اجتماعی ورو وجود ندارد در حالی‌که در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیسبوک الگوریتم‌های مخصوص تبلیغات طراحی شده و این یکی از عواملی است که کاربران به سمت ورو بروند. اینستاگرام اخیرا تغییراتی روی بات‌ها و اسپم‌ها داشته است که همین تغییرات باعث شده تا تعداد لایک‌های خیلی از کاربران کاهش پیدا کند.

در سال ۲۰۱۷ اینستاگرام روش‌هایی را به‌کار گرفت که افزایش لایک و کامنت را مشکل کرده است مانند بلاک کردن هشتگ‌ها، استفاده بیش از حد از هشتگ، هشتگ‌های تکراری زیر پست‌های مختلف و استفاده از بات‌ها و خرید فالور که با بروزرسانی الگوریتم خود از این‌ها جلوگیری می‌کند. این سیاست‌های اینستاگرام است که باعث کاهش لایک و کامنت زیر پست‌های پرطرفدار شده است.

 

برنامه-ورو

برنامه-ورو

شبکه اجتماعی ورو

Vero درواقع یک واژه‌ی ایتالیایی به معنای حقیقت است و ظاهر این اپلیکیشن شبیه به اینستاگرام است که انواع تصاویر و ویدئو رامی‌توان در آن به اشتراک گذاشت همین امر ورو را مورد توجه عکاسان، ویدیوگرافرها و اینفلوئنسرها قرار داده است. هم‌چنین پست‌ها را می‌توان طبق یک الگوی زمانی به اشتراک گذاشت.

این اپلیکیشن قابلیت این را دارد که درباره موضوعاتی مانند موسیقی، فیلم و کتاب‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید اظهار نظر کنید.

بااینکه سه سال از آغاز به‌کار ورو می‌گذرد اما اخیرا مورد استقبال قرار گرفته و اولین گروه طرفداران کتاب‌های کامیک به سمت شبکه اجتماعی ورو آمدند و کم کم محبوبیت آن افزایش پیدا کرد و کاربران آن هم‌اکنون بیش از سه میلیون نفر هستند.

 

اپلیکیشن ورو

اپلیکیشن ورو

چگونگی کارکرد ورو

این سرویس رایگان برای کاربران اندروید و iOS ارائه شده که در ابتدا ورو تصمیم داشت فقط برای یک میلیون کاربر ابتدایی خود بصورت رایگان باشد و سپس سیستم اشتراک ماهیانه راه‌انندازی کند اما پس از عبور سریع از مرز یک میلیون کاربر، ورو اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی دسترسی برای همه کاربران رایگان خواهد بود.

این سرویس هیچ‌گونه تبلیغاتی ندارد و حتی داده‌کاوی نیز نخواهد شد. داده کاوی به این معنا است که ورو اطلاعاتی مانند عادت‌ها و علایق کاربران برای درآمدزدایی را نیازی ندارد و از آن استفاده نخواهد کرد. البته مشخص نیست که این روند ادامه داشته باشد.

فیسبوک نیز ابتدا تبلیغات ارائه نداد و اطلاعات کاربران را بررسی نمی‌کرد اما حالا می‌بینیم که این کمپانی به بزرگ‌ترین سرویس تبلیغات فعال در اینترنت تبدیل شده است که اینستاگرام را نیز تصاحب کرده و الگوی تبلیغاتی‌اش را وارد اینستاگرام کرده است.

با وجود تشابهات ظاهری بین ورو و اینستاگرام اما در باطن تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد مانند امنیت و حریم خصوصی که در ورو وجود دارد و کاربران را به سمت اپلیکیشن ورو سوق می‌دهد. در اینستاگرام می‌توان کل پیج را به صورت نمایش عمومی و خصوصی تنظیم کرد اما در ورو این تنظیمات برای هر پست وجود دارد.

حامی ورو کیست؟

مدیر عامل فیسبوک بعد از راه‌اندازی فیسبوک بود که میلیاردر شد اما موسس و حامی اصلی ورو خود یک میلیاردر است؛ دومین فرزند رفیق حریری، آیمن حریری است که علوم کامپیوتر را در دانشگاه جورج تاون تمام کرده.

سعد حریری برادر آیمن هم اکنون نخست‌وزیز لبنان است و آیمن پس از تمام شدن درسش به عربستان سعودی رفت و به عنوان مدیرعامل کمپانی Suadi Oger که یک شرکت عمرانی متعلق به خانواده‌ی حریری بود، مشغول شد.  در سال ۲۰۱۷ این شرکت به دلیل فساد و مشکلات مدیریتی تعطیل شد.

البته طبق گفته‌ها آیمن در سال ۲۰۱۳ از این شرکت خارج شده و پست مدیریتی نداشته و حتی دخالتی رد مسائل مالی شرکت نیز نداشته است. حریری گفته که هدفش از به راه انداختن اپلیکیشن ورو تنها ارائه سرویسی کارآمدتر از اینستاگرام بوده و قصد رقابت نداشته است.

 

آیمن-حریری

آیمن-حریری

 

با افزایش محبوبیت ورو توجه رسانه‌هها به سمت او جلب شد و گزارش‌هایی منتشر شد که اغلب توسعه‌دهندگان این شبکه اجتماعی تابعیتی روس دارند. روس‌ها با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در سیاست‌گذاری سایر کشورها مخصوصا در انتخابات ریاست جمهوری امریکا دست داشتند و به همین دلیل، برخی با حضور روس‌ها در یک کمپانی فعال در حوزه‌ی فناوری و اینترنت مخالف هستند. البته آیمن حریری اعلام کرده که ملیت کارکنان ورو نباید نگرانی برای کاربران داشته باشد.

 

منبع: زومیت
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *