گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟

احتمالا یکی از سوالاتی که در هنگام بهینه‌سازی سایت با آن مواجه شده‌اید، این است که گوگل از چه طریقی کیفیت محتوا تشخیص می‌دهد؟

می‌توان گفت برای این منظور فهرست بلند بالایی وجود؛ غلط‌های املایی، رفتار کاربران و سرعت بارگزاری صفحات از جمله این موارد هستند. اما آن چه که باید توجه داشت این است که گوگل معمولا به طور رسمی از معیارهای خود سخنی به میان نیاورده و بسیاری از الگوریتم‌های خود را به صورت رازی سر به مهر باقی گذاشته است.

طبق آمار گوگل، روزانه میلیون‌ها مقاله جدید در وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها منتشر می‌شوند که بخش قابل توجهی از آنان با هدف قرارگیری در رتبه نخست تولید شده‌اند. با این که گوگل یک ماشین برنامه ریزی شده است، اما در اغلب موارد به خوبی قادر به تشخیص کیفیت محتوای منتشر شده است.

البته قابل ذکر است که رفتار گوگل در مقابل محتوای انگلیسی با محتوای فارسی بسیار متفاوت است؛ در واقع درک و تشخیص محتوای انگلیسی برای گوکل بسیار راحت‌تر است اما سوالی که این بین پیش می‌آید این است که گوگل چگونه با استفاده از ربات‌های خزنده خود کیفیت محتوا را بررسی می‌کند؟

معیارهای گوگل برای تشخیص کیفیت محتوا چیست؟

این ابر قدرت دنیای فناوری برای تشخیص محتوای باکیفیت از بی‌کیفیت، معیارهایی دارد که برخی برای ما واضح و برخی دیگر نیز جذاب هستند. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

  • گوگل به محتوای منحصر به فرد نیاز دارد و می‌خواهد مطمئن شود مطالبی که به دست کاربران می‌رسند، از ارزش بالایی برخوردار باشند. پس با این حساب، تنها با تغییر لغات و کلمات نمی‌توان محتوایی غیر تکراری و البته با ارزش و نفید تولید کرد.
  • گوگل علاقه وافری به لینک‌های طبیعی که به صفحات مختلف اشاره می‌کنند، دارد. این لینک‌ها اگر از سایت‌های معتبر و متعددی باشند، از دید گوگل به این معناست که صفحه مورد نظر از کیفیت بالایی برخوردار بوده و یک مرجع مناسب و غیر تکراری محسوب می‌شود.
  • گوگل برای کیفیت لینک‌های دریافت شده توسط یک صفحه نیز اهمیت ویژه‌ای قائل است. این لینک‌ها چه خارجی باشند چه داخلی، اگر از صفحات باکیفیت و با رتبه بالا دریافت شوند، به عنوان معیاری برای سنجش محتوای باکیفیت شناخته می‌شود.
  • علاوه بر تمامی موارد مذکور، گوگل به بازخورد کاربران در بخش دیدگاه‌ها نیز اهمیت می‌دهد و از این طریق میزان علاقه یا توجه کاربران به محتوای صفحه را می‌سنجد. در حقیقت یکی از معیارهای اصلی گوگل برای سنجش محتوای باکیفیت این است که محتوای صفحه به سوالات کاربران پاسخ دهد.یک نظر برای “گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *