افکار منفی

اثرات مخرب افکار منفی بر سلامت بدن

تاثیری که گفت‌و‌گوهای ذهنی هر شخصی با خودش دارد بر کسی پوشیده نیست و همین افکار منفی و مثبت است که سلامت بدن را تحت تاثیر قرار داده و افکار مثبت می‌تواند اضطراب و استرس فرد را کنترل کند و بر بهبود سلامتی تاثیر دارد هم‌چنین در مقابل افکار منفی نیز اثرات مخربی بر سلامتی دارد که حتی ممکن است باعث مرگ زودرس و مرگ سلول‌ها و پیری شود.

 

افکار منفی و مثبت

افکار منفی و مثبت

افسردگی

افسردگی شخص را از شادی محروم می‌کند و احساس رضایتی از زندگی در فرد باقی نمی‌ماند و همین افکار منفی است که سلول‌ها را پیر می‌کند، طول عمر یک سلول به ساختار سلولی آن وابسته است و داده‌های ژنتیکی به تقسیمات سلولی کمک می‌کند و با هر بار تقسیم سلول ساختار آن تحلیل می‌رود و آنقدر کوچک می‌شود تا عمرش تمام می‌شود و می‌میرد.

هم‌چنین پرخاشگری و داشتن عکس‌العمل شدید در مقابل هرچیز، عمر را کم می‌کند و افکار منفی و خصمانه به تحلیل رفتن سلول‌ها کمک می‌کند.

بدبینی

با بالا رفتن سن شک و بددلی و احساس بی‌اعتمادی نسبت به افراد ایجاد می‌شود اما می‌توانید اجازه ندهید تا این افکار شما را تحت کنترل خود درآورد چون زندگی خود را نابود می‌کنید و لحظات طلایی زندگی‌تان را از دست می‌دهید. طبق تحقیقات انجام شده بددلی در مردان با خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی همراه است و این خطرات در مردان شکاک بیشتر از مردانی است که کمتر شکاک هستند.

بی‌اعتمادی و شک تاثیر دوبرابر بر روی ساختار سلولی می‌گذارد و این افراد بیشتر به بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های متابولیک مبتلا می‌شوند و عمرشان کاهش پیدا می‌کند و متاسفانه اغلب در سنین پایین از دنیا می‌روند. بدبینی علاوه بر اینکه خود فرد را اذیت می‌کند باعث آزار اطرافیان نیز می‌شود.

 

ذهن پریشان

ذهن پریشان

افکار منفی و پریشان

درگیری ذهنی درباره یک موضوع با فکر کردن درباره آن تفاوت دارد. اصولا زمانی به یک موضوع فکر می‌کنید که قصد تحلیل آن را داشته باشید و اینکه به یک جواب بهتر برسید اما وقتی ااتفاقی که سال‌های گذشته برای شما پیش آمده را نزد خود بارها و بارها باز می‌کنید و به آن فکر می‌کنید، نشخوار فکری اتفاق می‌افتدکه دلیلی بر افسردگی و اضطراب است و همین افکار ناراحت کننده است که باعث افزایش هورمون استرس در بدن شده و ضربان قلب را زیاد می‌کند و وقتی این مسئله با افسردگی همراه شود ساختار سلول‌ها را از بین می‌برد.

وقتی احساسات خود را بروز نمی‌دهید و اصطلاحا آن را سرکوب می‌کنید، سلول‌ها تحلیل می‌روند بنابراین باید تا جای ممکن سعی کنید تا احساسات منفی و افکار منفی را از خود دور کنید و احساساتتان را نیز سرکوب نکنید.

درست است که خیالبافی بی‌ضرر است اما باعث می‌شود تا از کار و زندگی خود عقب بمانید و نسبت به آن احساس نارضایتی داشته باشید. درنهایت تمام این‌ها باعث پیری زودرس و تحلیل سلول‌ها شده و عمر فرد را کاهش می‌دهد.

آرامش ذهنی با مدیتیشن

برای مدیریت افکار منفی می‌توان از یوگا و مدیتیشن استفاده کرد، انجام ورزش بر نگرش فردی شما تاثیر زیادی خواهد داشت علاوه بر انجام تمرینات، مشاوره با یک روان‌درمانگر نیز برای حل مشکلات شما کمک بزرگی خواهد بود.

 

مدیتیشن-و-یوگا

مدیتیشن-و-یوگا

 

خودتان را همان‌گونه که هستید دوست داشته باشید با همه‌ی کم و کاستی‌هایی که دارید خودتان را بپذیرید تا مسیر خوشحالی را پیدا کنید. دوست داشتن بدون هیچ قید و شرطی خیلی از مشکلات را رفع می‌کند. هر فردی به دنبال یک زندگی ایده‌آل است ولی برای خوشحال بودن لازم نیست همه چیز ایده‌آل باشد، تلاش زیاد برای اینکه همه چیز ایده‌آل باشد ممکن است شادی را از ما بگیرد و لذت چیزی را که داریم را نیز از ما می‌گیرد. نباید اجازه بدهیم فکر اینکه هیچ‌وقت به جایی نمی‌رسیم ذهن مارو درگیر کند.

در لحظه زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید، در روزهای سخت و ناراحت کننده بدانید که روزهای خوب نیز خواهند آمد، راهی که می‌توان با ناراحتی کنار آمد این است افکار منفی و سرخوردگی‌ها ار از خود دور کنید وقتی اراده کنید و در این راه قوی باشید آن زمان تمام افکار منفی و احساسات بد ناپدید می‌شوند.

یک ساعت مدیتیشن در روز حال شما را تغییر می‌دهد، لازم نیست کار خارق‌العاده‌ای انجام دهید فقط بنشینید و ده دقیقه چشمان خود را ببندید و به چیزی فکر نکنید، چیزی را تجربه می‌کنید که حالتان را بهتر می‌کند. تنفس و فکرتان را عوض کنید و اگر احساس ناراحتی کردید سعی در از بین بردن آن نکنید فقط به آن بی توجه باشید و در همین زمان کم متوجه می‌شوید که سکوت و آرامش چه لذتی دارد و از آن بیشتر استفاده خواهید کرد.

منبع: بیتوته
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *